„Mám rada krásne záhrady. Dá sa ale zadefinovať čo je krásna záhrada? Myslím, že je to o pocite, ktorý vo Vás vyvolá, pocite hrejivého objatia a prijatia, o pocite pokoja a lásky.“


Vitajte, som Iva Štefanidesová a rada by som sa Vám predstavila.

Cesta k záhradám nebola úplne priama, aj keď už od detstva som milovala divokosť prírody, kvety a zvieratá, život ma na dlhé roky posadil do kancelárie. Vyštudovala som manažment a marketing, živila ma oblasť financií v medzinárodných korporáciách. Napriek tomu môj balkón bol vždy džungľou plnou chutí a vôní, spolu s manželom sme sadili stromy a vysádzali okolie novopostavených bytových domov, kde sme vtedy bývali. Veci sme riešili akosi intuitívne, nechávali sa inšpirovať fotkami z časopisov, múdrymi radami odborníkov z viacerých oblastí a buďme úprimní, nie vždy to vyšlo. Kúpou domu v roku 2006, so starým zanedbaným sadom, som sa viac priblížila svojmu snu – už len na 250km.

Viac a viac som prenikala do záhradníckych tém až som v septembri 2009 nastúpila ako externý študent na strednú záhradnícku školu, ktorú som finálne nedokončila. Odradili ma postupy naviazané na chémikálie a na môj vkus násilné poľnohospodárske praktiky, ktoré som vlastne denno-denne vídala okolo seba na poliach. Toto nebola moja cesta, aj keď som určite vďačná za úvodný 2-ročný odborný vstup do tohto krásneho a voňavého sveta rajských záhrad. Prešla som mnohými inými, už cielenejšie zameranými odbornými kurzami a seminármi a finálne aj akreditovaným vzdelaním permakultúrneho dizajnu. Najlepším učiteľom sa mi však stala moja vlastná permaprírodná záhrada na úpätí Veľkej Fatry. Naučila ma záhrady cítiť, vnímať srdcom ich podstatu, aj keď sa ešte neprejavila..

Záhrady sú pre mňa oázou, kde sa v najužšom kruhu denne stretáva rodina, kde majú deti tajomné čarovné zákutia plné pomyselných príbehov a kde si rodičia večer posedia na lavičke za zvukov cvrčkov a tajomných nočných vôní. Je to rozmanitosť a divokosť, ktorá ma priťahuje, ktorá predstavuje náruč samotnej matky prírody. Nie, takúto záhradu nevytvoríte na kľúč, ani za víkend, takáto záhrada je proces, často na dlhé roky, či celý život. Ak ju prijmete, záhrada sa stáva cestou, učiteľom, ktorý Vás naučí vyrásť k vlastnej podstate bytia, uzdraví Vás od chorôb tohto sveta, objíme keď to budete potrebovať. Takáto záhrada sa stane Vašim najintímnejším miestom, Vaším JA. Tak ponorte ruky do pôdy, uzemnite sa a začnite snívať svoj sen. Rada Vám ukážem ako na to.