Dizajnovanie Vašej záhrady alebo jej časti v duchu prírodnom a permakultúrnom

Kúpili ste dom a neláka Vás jednoliaty trávnik lemovaný plotom z uniformných tují? Máte vzdialenú predstavu, obľúbenú rastlinu, zvieratko, či prvok, ale neviete sa pohnúť z miesta? Potrebujete len prerobiť / vytvoriť záhon, či lepšie využiť tienistý kút na konci záhrady?

Spolu Vaše predstavy pomenujeme a zhmotníme na papier. Nepracujem od stola, potrebujem spoznať Vás aj priestor, ktorý budeme spolu tvoriť a nemám ani univerzálne šablóny, pretože každučký projekt je jedinečný, rovnako ako ste jedineční Vy.

Budeme sa dlho rozprávať a prechádzať jednotlivé možnosti aj v širších súvislostiach tak, aby ste postupne so záhradou rástli aj Vy samotní, aby bola Vašim útočiskom, rajom na zemi, odkiaľ sa Vám bude len ťažko odchádzať.

V tomto prípade slovko „Vy“ nepredstavuje konkrétne Vás, ako jedinú osobu, ale aj Vašu rodinu, či všetkých užívateľov záhrady, ktorí sa stanú toho súčasťou (nebojte, skôr či neskôr podľahnú).

Jednotlivé kroky a ceny

Úvodná komunikácia spojená s návštevou záhrady

Na to, aby som vedela pochopiť Vaše predstavy a želania, potrebujem s Vami nielen hovoriť a získať mnohé potrebné (aj technické informácie) o pozemku, ale aj priestor vidieť a vnímať v širších súvislostiach. V úvodnej fáze sa stretneme priamo u Vás a všetko dôkladne preberieme. Takáto konzultácia trvá približne 2-3 hodiny a je nezáväzná.

Cena je 35 EUR / hodinu + cestovné 0,40 EUR / km pre zákazníkov mimo okresu Martin. Cestovné vrámci Martina je pevné – 8,50 EUR. V prípade následnej spolupráce na dizajne Vašej záhrady je táto cena automaticky odpočítaná z výslednej sumy. Je splatná vopred na bankový účet.

Kompletný dizajn záhrady, vrátane osadzovacieho plánu

Po získaní všetkých potrebných informácií a to vrátane ceny, ktorú Vám viem spravidla stanoviť už pri úvodnom stretnutí a jej odsúhlasení, sa púšťam do základného konceptu. Ten predstavuje akúsi kostru s umiestnením všetkých súčasných aj budúcich stavieb, konštrukčných prvkov, rozmiestnenie záhonov a jednotlivých kostrových drevín. V tejto fáze si znova budeme odsúhlasovať návrh, prípadne zakomponujeme požadované zmeny. Následne finalizujem kompletný dizajn Vašej záhrady spracovaný v 2D pôdorysnom riešení rukou (k permaprírodným záhradám mi akosi pasuje viac), pripravím detailný osadzovací plán konkrétnych častí, ktorý bude súčasťou technickej správy spolu s ostatnými potrebnými informáciami a s najväčšou pravdepodobnosťou ho znova budem s Vami odsúhlasovať. Návrh trvalkového záhona nie je je súčasťou kompletného dizajnu, avšak zoznam vhodných trvaliek, podľa dohody, áno.

Cena sa odvíja od celkovej plochy záhrady a to vrátane stavieb a spevnených plôch. Začína na 350 EUR pri malých záhradách do rozlohy 500m2, každých ďalších (aj začatých) 100m2 je + 65 EUR.